Dla tych, którzy stali się posiadaczami donic stalowych, a nie chcą co roku martwić się o zakup nowych roślin, proponujemy rośliny wieloletnie. Są one doskonałą grupą, która nadaje się do każdej donicy i zwalnia nas z corocznych zakupów. Jeśli posiadamy donice wysokie, powinniśmy rozważyć ich wypełnienie przewieszającym się bluszczem i dodatkowo dosadzić do niego roślinę stojącą, np. bukszpanową bądź cisową kulę na pniu.

Do donic stalowych doskonale nadają się kołyszące na wietrze trawy. Wprowadzają one nie tylko ruch, ale i kojący dźwięk, który na pewno spodoba się każdemu.

Do wyboru mamy miskanty, ostnice, turzyce, rozplenice i inne. Jeśli szukamy roślin niższych i o ozdobnych liściach, powinniśmy postawić na niezawodne żurawki. Ich liście z pewnością stworzą niezawodne zestawienia kolorystyczne z każdą donicą. Wśród nich znajdziemy odmiany  lubiące cień, jak i słońce. W miejscach jasnych mogą one towarzyszyć coraz częściej sadzonym w donicach różom, karłowym iglakom, cisom i małym pnączom, np. Clematisom.

W cienistych miejscach, np. na północnych tarasach, nasze donice możemy z powodzeniem wypełnić hortensjami, funkiami, paprociami, bluszczem czy bukszpanem. W donicach stalowych z powodzeniem zmieszczą się rośliny szczepione na pniu, jak i w formie krzaczastej. Jedyne o czym musimy pamiętać to to, aby każda roślina miała dla siebie odpowiednio dużo miejsca i by nie sadzić ich w barwach nie pasujących do siebie, np. niebieski z zielonym.

Wyjmowane wkłady będące wyposażeniem donic, pozwolą nam z łatwością przenieść rośliny w cieplejsze miejsce i zabezpieczyć je przed zimą.