Donice zewnętrzne

donice-ar-27Jakie donice na zewnątrz?

Od donic stalowych, które mają być użytkowane na zewnątrz wymagamy znacznie więcej. Muszą nie tylko dobrze komponować się z otaczającą je przestrzenią, ale przede wszystkim – być wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych. Zakup donic metalowych, które po jednym sezonie pokrywają się brzydkim nalotem i rdzą, mija się z celem i jest stratą pieniędzy. Przed wyborem donic stalowych na zewnątrz warto więc zapoznać się z najważniejszymi informacjami.

Donice stalowe, szczególnie o dużych gabarytach, są prawdziwą ozdobą balkonów, ogrodów, ogródków kawiarnianych, tarasów czy patio. Doskonale prezentują się również w miejscach mniej zielonych, jak: parkingi, wejścia do hoteli, biurowców czy innych budynków. Wystarczy odpowiednio skomponować donicę z miniaturowym drzewem lub inną rośliną, by uzyskać oczekiwany efekt. Jaki? Ocieplić przestrzeń zewnętrzną, nadać jej charakteru bliższego naturze, po prostu stworzyć miejsce, w którym każdy dobrze się czuje. Najczęściej spotykanymi donicami zewnętrznymi są właśnie donice ze stali, a powodów jest co najmniej kilka.  Do najważniejszych należą: estetyczny wygląd oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych.

Stal stali nierówna

Stal to stop żelaza z węglem, ale sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać, ponieważ gatunków stali jest bardzo dużo… Nie trzeba jednak wchodzić w zawiłości nauk fizyczno-chemicznych, by wydedukować, że stal stali nie równa, a różnica tkwi m.in. w wytrzymałości na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne. Mróz, deszcz i silne nasłonecznienie mogą sprawić, że  piękne, stalowe donice zewnętrzne przeobrażą się w szpecący element małej architektury. Zatem, nie wszystkie donice stalowe czy metalowe nadają do użytkowania na zewnątrz bez utraty jakości. Można jednak zwiększyć wytrzymałość antykorozyjną stali poprzez pokrycie jej powierzchni cynkiem oraz lakierem proszkowym. Niemal wszystkie nasze donice stalowe z kolekcji Moderno mogą jednocześnie pełnić rolę donic wewnętrznych i zewnętrznych, ponieważ zostały wykonane ze stali  ocynkowanej galwanicznie i polakierowanej farbą proszkową, co zapewnia dodatkową powłokę ochronną. Na zewnątrz szczególnie polecamy pięknie prezentujące się modele donic o dużych gabarytach: Cara, Quadra, Cubi, Mia czy Brava.

Mia-Biancodonice-ar-10Donice na 100 lat 

Na wyższej półce, pod względem odporności korozyjnej, znajdują się zewnętrzne donice stalowe ocynkowane ogniowo (grubsza powłoka cynkowa od uzyskiwanej galwanicznie). Do najtrwalszych należą  jednak donice wykonane ze stali nierdzewnej oraz stali nierdzewnej kwasoodpornej. Nie straszne im deszcz, mróz czy silne nasłonecznienie, charakteryzują się też dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Nawet po kilkudziesięciu latach użytkowania na zewnątrz wciąż doskonale się prezentują. To produkty doskonałe pod każdym względem, spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Donice zewnętrzne ze stali ocynkowanej ogniowo oraz stali nierdzewnej i kwasoodpornej są dostępne u nas na indywidualne zamówienie.

Dobre rady

Przed zakupem donic na zewnątrz warto sobie zadać dwa podstawowe pytania: czy donica będzie stać pod zadaszeniem oraz jakie rośliny planujesz w niej posadzić. Sztucznym będzie z pewnością wszystko jedno, ale żywe mogą po prostu nie przetrwać zimy. Jest na to rada. Wystarczy odpowiednio ocieplić donicę zewnętrzną – polecamy ostatni z opisanych przez nas sposobów sadzenia roślin w donicach na zewnątrz. Drugą istotną kwestią jest zadaszenie lub jego brak. Warto pamiętać o tym, że donice zewnętrzne niczym nieosłonięte, podczas deszczu będą przyjmować nadmiar wody, która przyspieszy korozję, a po zamarznięciu może doprowadzić do rozsadzenia donicy. Problemu unikniesz, wykonując otwory w dnie donicy (lub zlecając nam to zadanie) oraz ustawiając donicę na niewielkim podwyższeniu. Dzięki temu nadmiar wody swobodnie będzie wypływać, a donica zewnętrzna na długo zachowa swoje najlepsze właściwości, podkreślając charakter ogrodu, tarasu czy balkonu…