Donice na taras

donice-ar-18Nic tak nie dodaje uroku tarasom i balkonom jak dobrze skomponowane z nimi rośliny. Wyciszają i tworzą doskonały klimat do odpoczynku. Odpowiednio dobrane mogą pełnić rolę naturalnego parawanu. Ograniczają natarczywe działanie słońca latem i zapewniają prywatność gościom czy domownikom. Jak posadzić rośliny na tarasie? Oczywiście w donicach, które stwarzają dodatkowe możliwości aranżacyjne.

Na rynku dostępnych jest tysiące rodzajów donic tarasowych. Wybór jest naprawdę olbrzymi pod względem wielkości, kształtów, kolorów czy przeznaczenia pod konkretne rośliny. Jak poruszać się w tym gąszczu, by dokonać najlepszego wyboru donic na taras, a przede wszystkim nie stracić głowy? Aspekt wizualny donicy tarasowej to tylko jedna strona medalu. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że w donicy ma się znaleźć roślina, a sama donica będzie funkcjonować na zewnątrz, musi być więc odporna na działanie czynników atmosferycznych, takich jak: deszcz, silne nasłonecznienie czy mróz.

Rozmiar ma znaczenie

Na przestronnych tarasach najlepiej prezentują się donice o dużych gabarytach, jednak rozmiar donicy ma nie tylko znaczenie estetyczne.  Można oczywiście najpierw wybrać donicę tarasową, a później zastanawiać się nad tym, jaką roślinę w niej posadzić, ale logiczniejsza wydaje się kolejność odwrotna. Ustal więc, jakie rośliny chcesz mieć na tarasie, później dokonaj wyboru donicy. Zwracaj uwagę na to, aby typować rośliny o małych wymaganiach, ponieważ nie każda roślina będzie się dobrze czuć w donicy. Przykładowo, jeżeli myślisz o iglakach, wybieraj te o powolnym wzroście oraz odporne na suszę i mróz, jak: jałowiec płożący (Douglasii, Wiltonii)  lub jałowiec pospolity (Suesica Nana, Depressa Aurea, Arnold),  sosna czarna (Helga, Nana), sosna bośniacka i sosna wejmutka. W donicach tarasowych pięknie będzie się też prezentować i dobrze czuć kosodrzewina (Gnom i Mops) czy świerk biały (Echiniformis, Conica). Tego typu rośliny wymagają znacznie więcej przestrzeni w donicach od kwiatów. Proponowane przez nas modele donic z kolekcji ModernoCara, Quadra, Cubi czy Mia w największych rozmiarach i bez wkładów będą w stanie pomieścić większe rośliny, nadają się zatem na tarasy czy przed wejścia do budynków.

Cara- Antraciteds-b-3

Mia-MarroneMia Antracite-1

W zgodzie ze stylem

Nie ulega wątpliwości, że najlepiej czujemy się w przestrzeni spójnej aranżacyjnie. Pomieszanie styli wywołuje niepokój, a ludzki organizm najlepiej czuje się i wypoczywa w warunkach absolutnej harmonii. Czy można uzyskać  harmonię absolutną na tarasie? Można! Wszystko zależy od doboru poszczególnych elementów, które składają się na konkretny styl lub mają go podkreślić. Takie zadanie dobrze spełniają donice tarasowe z kolekcji Moderno, ponieważ są uniwersalne i minimalistyczne w charakterze. Dobrze komponują się z tarasami drewnianymi, z płyt betonowych, płytek ceramicznych czy z kamienia. Jeżeli zależy Ci na konkretnych donicach, według indywidualnego projektu, najlepiej wybrać usługę donic tarasowych na zamówienie. Donice na miarę mają tę olbrzymią zaletę, że mogą być dopasowane nie tylko wielkością, kształtem i kolorem do przestrzeni konkretnego tarasu, ale również – pod względem podwyższonych wymagań antykorozyjnych.

Materiał wytrzymały

Donice stalowe na taras są z jednej strony uniwersalne, z drugiej – odporne na działanie czynników atmosferycznych. Donic stalowych nie musisz zabezpieczać przed wilgocią (której na tarasie w deszczowe dni nie brakuje), w przeciwieństwie do donic drewnianych i możesz je przesuwać, czego nie można powiedzieć o ciężkich donicach betonowych.  W przypadku, gdy zdecydujesz się na donice tarasowe wykonane ze stali nierdzewnej lub nierdzewnej kwasoodpornej, z pewnością ich urokiem będą się mogły cieszyć kolejne pokolenia. To wyjątkowy materiał, który wykazuje dużą odporność antykorozyjną, a przy zastosowaniu stali odpowiedniej grubości – również mechaniczną. Chętnie jest więc wykorzystywany, pomimo stosunkowo wysokiej ceny, do tworzenia donic tarasowych i innych donic zewnętrznych, gdzie trwałość i wytrzymałość jest czynnikiem kluczowym.