Magia donic ze stali nierdzewnej

Kto by pomyślał, że wykorzystywana w najcięższych warunkach przemysłowych stal nierdzewna stanie się idealnym materiałem dekoracyjnym… Donice wykonane ze stali nierdzewnej zachwycają magią kształtów i najpiękniej prezentują się w naturalnym kolorze. Bez obaw można użytkować je na zewnątrz pomieszczeń, nawet przy niesprzyjających warunkach. Są funkcjonalne, estetyczne, wytrzymałe i odporne na czynniki korozyjne. 

Takie cechy donice zawdzięczają stali nierdzewnej, zwanej potocznie nierdzewką. To stop żelaza, chromu i węgla, który odznacza się zdolnością pasywacji, czyli wytwarzania na powierzchni stale odbudowującej się warstwy ochronnej, odpornej na korozję. Dodatkowo donice ze stali nierdzewnej charakteryzują się dobrym stosunkiem wytrzymałości  do wagi (są stosunkowo lekkie), długą żywotnością, neutralnością biologiczną (ważne dla roślin) i całkowicie podlegają recyklingowi. Ta ostatnia właściwość może dotyczyć już kolejnych pokoleń, bowiem raz zakupione donice ze stali nierdzewnej mogą służyć nawet przez kilkadziesiąt lat w niezmienionym stanie!

Z najwyższej półki

Donica z Kwasówki Trzczcina Cukrowa-4Nic więc w tym dziwnego, że donice stalowe znalazły wielu zwolenników – od architektów i projektantów wnętrz po zwykłego „Kowalskiego”, pomimo swojej ceny. Donice ze stali nierdzewnej to produkty z górnej półki, którym stawia się najwyższe wymagania, nie tylko pod względem wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne i odporność korozyjną, ale również walory estetyczne. W istocie, donice ze stali nierdzewnej urzekają prostotą faktury – są gładkie i lśniące. Wielu uważa, że najpiękniej prezentują się w naturalnym, stalowym kolorze, choć dostępne są również w pełnej palecie barw (lakier stanowi przy okazji dodatkową powłokę ochronną). Zdumiewające mogą też być kształty donic ze stali nierdzewnej, która jest materiałem dosyć plastycznym. Możesz wybierać spośród donic cylindrycznych, owalnych, w formie walców czy stożków, w zależności od wizji aranżacyjnej. Takie możliwości stwarza jedynie stal nierdzewna. Owalne i cylindryczne kształty są praktycznie nie do uzyskania z innych materiałów tak, aby efekt końcowy był zadowalający, a donice zachowały najwyższą jakość. Donice ze stali nierdzewnej w naszym sklepie dostępne są na indywidualne zamówienie – donice ze stali inox . Dzięki temu w 100% możemy dopasować je do Twoich potrzeb pod względem rozmiaru, kształtu, wagi, ilości, funkcjonalności, a nawet Twoich możliwości budżetowych.

 

Aranżacyjne trendy

Donice ze stali nierdzewnej możesz wykorzystać dekoracyjnie nie tylko pojedynczo, ale również w zestawach np. jako ścianę wydzielającą przestrzeń. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się w lokalach biurowych i użyteczności publicznej i jest doskonałym pomysłem na ożywienie wnętrza. Ścianka utworzona z połączonych modułowo donic ze stali nierdzewnej, w których znajdują się żywe rośliny z pewnością nie jest dźwiękoszczelna, ale jest za to oryginalna i tworzy przyjemny klimat. Pomysł dosyć często wykorzystywany w przestronnych wnętrzach hoteli, galerii handlowych czy w salonach Wellness & SPA. Ze względu na swój ekskluzywny wygląd, donice ze stali nierdzewnej doskonale prezentują się również przed wejściami do budynków i na parkingach jako elementy małej architektury – oryginalne dzieła sztuki z żywymi roślinami. Naturalna stal ma to do siebie, że pasuje do każdej  przestrzeni, bez względu na jej styl. Donicami ze stali nierdzewnej możesz więc zaaranżować również taras, patio czy ogród, tym bardziej, że donice stalowe są odporne na działanie silnego nasłonecznienia, mrozu, wiatru i deszczu. Wszystko zależy od Twojej wizji.

Rośliny w donicach stalowych

Pełnię możliwości aranżacyjnych można wydobyć z donic ze stali nierdzewnej dopiero po zasadzeniu w nich roślin. Wybór odpowiednich roślin zależy od wielu czynników, m.in. od miejsca, w którym ma znaleźć się donica stalowa (wewnątrz, na zewnątrz) i oczywiście od wielkości przestrzeni. Nie ulega wątpliwości, że donice ze stali nierdzewnej najlepiej prezentują się w miejscach przestronnych, choć wykonanie na zamówienie mniejszych donic stalowych nie stanowi żadnego problemu. Ważne jest jednak, aby przed zasadzeniem roślin odpowiednio donicę przygotować – wybrać gotowy wkład (donice z wkładami oferujemy w naszym sklepie – są to na ogół donice ze stali ocynkowanej) lub samodzielnie wykonać wypełnienie. Wbrew pozorom, drugie rozwiązanie nie jest aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Kilka sposobów na przygotowanie donicy ze stali nierdzewnej do zasadzenia w niej roślin prezentujemy krok po kroku w naszych poradach.