Donice ogrodowe

Donice ogrodowe białeAranżacja wymarzonego ogrodu przy domu potrafi być nie lada wyzwaniem, kiedy wśród elementów małej architektury ogrodowej mamy tak ogromny wybór. Można zainwestować w altany, grill, fontannę, piaskownicę czy huśtawkę, która na pewno ucieszy dzieci bądź też w donice ogrodowe, które będą zdobić przestrzeń nie tylko swoim wyglądem, ale również roślinami, które będą w nich zasadzone.

Jakie donice ogrodowe wybrać?

Donice powinny być zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. W ogrodzie doskonale sprawdzają się jako elementy dzielące przestrzeń i wyznaczające miejsca przeznaczone na zabawę, wypoczynek czy kwietnik. Aby były dobrym pojemnikiem dla roślin, należy wybrać takie, które umożliwią dobry przepływ wody. Donice ogrodowe powinny mieć przynajmniej jeden, a najlepiej kilka otworów w dnie, aby nadmiar wody zarówno z podlewania, jak i z deszczówki mógł swobodnie wypłynąć. W przeciwnym wypadku woda może zalegać i powodować zniszczenie donicy, a w efekcie – również rośliny. Ważnym punktem przy zakupie jest również wybór takich donic, które będą odporne na działanie warunków atmosferycznych, jak słońce, deszcz, a także mróz (przy założeniu, że donice „zimują” w ogrodzie). Donice z tworzywa sztucznego są stosunkowo lekkie i przez to dość wywrotne. Gliniane donice są bardziej stabilne, ale materiał nie jest zbyt trwały – łatwo je obić i potłuc, a przy tym tworzą się na nich nieestetyczne zacieki. Donice z drewna na pewno są najbardziej ekologiczne, lecz z uwagi na to szybko się niszczą i trzeba je systematycznie konserwować. Z kolei betonowe donice są dosyć wytrzymałe, natomiast jednocześnie tak ciężkie, że bardzo trudno jest przesunąć. Przy takiej ofercie i całkiem jednoznacznym bilansie wad i zalet, najlepszym wyborem będą z pewnością metalowe donice ogrodowe.

Plusy stalowych donic

Donica stalowa w ogrodzie

Donice ogrodowe z metalu to najnowocześniejsze i najbardziej stylowe rozwiązanie do dekoracji ogrodu. Same w sobie są ozdobą przestrzeni, a wraz z roślinami w nich posadzonymi z pewnością wywołają zachwyt gości. Występują w wielu różnych kształtach i rozmiarach, więc dowolnie można dobrać je do swoich potrzeb. Najbardziej trwałe i najlepsze do warunków zewnętrznych będą metalowe donice ogrodowe wykonane te stali nierdzewnej kwasoodpornej. Dzięki takiemu zabezpieczeniu można mieć pewność, że nie będą pokrywać się rdzą i nie zmienią koloru. Tego typu donic nie trzeba zabezpieczać przed wilgocią, bo same w sobie są odporne na działanie deszczu czy mrozu. Są przy tym stabilne, więc nie powinny przewrócić się na wietrze. A nawet jeśli w zabawie zostaną trafione piłką, to mamy pewność, że się nie potłuką. Duża trwałość metalowych donic ogrodowych sprawia, że taka inwestycja z pewnością się opłaci.

Jak zadbać o donice?

Stalowe donice ogrodowe są łatwe w utrzymaniu, pod warunkiem regularnego czyszczenia. Codzienne zabrudzenia z łatwością można usunąć przy użyciu zwykłej wody i szmatki z mikrofibry . Wyłącznie do mocniejszych zabrudzeń przyda się preparat specjalnie przeznaczony do czyszczenia stali. Ważne, aby przy myciu donic używać ściereczek (z mikrowłókien, z tworzyw sztucznych czy włókien naturalnych), szczotek z naturalnym, miękkim włosiem, ewentualnie gąbek lub myjek ciśnieniowych. Nie można używać do czyszczenia twardych czyścików, papieru ściernego czy proszków do szorowania i polerowania, bo łatwo mogą zarysować stalową powierzchnię. Po wyczyszczeniu najlepiej donice – te, które mają gładką powierzchnię lakieru, wytrzeć na sucho. Taka pielęgnacja z pewnością sprawi, że donice ogrodowe będą cieszyć oko przez całe lata.