Przy wyborze donicy sugerujemy się ulubionym kształtem, kolorem lub roślinami, które chcemy w niej umieścić.  Zależy nam na tym, by donica w połączeniu z roślinami, tworzyła estetyczny, nowoczesny i zaskakująco elegancki element wystroju naszego wnętrza. Niezależnie od tego czy w zakupionych donicach zamierzamy umieścić rośliny żywe czy też sztuczne, powinniśmy zastosować w nich odpowiednie wypełnienie, które nie spowoduje korozji czy też innego uszkodzenia donic. Istotnym elementem w przypadku donic stalowych, które są stosunkowo lekkie, jest ich obciążenie, po to, by w przypadku wystawiania ich na zewnątrz, nie uległy porywowi wiatru. Efekt obciążenia i zabezpieczenia donicy, a zarazem stworzenia odpowiednich, optymalnych warunków do zaaklimatyzowania i wzrostu zasadzonych tam roślin, można osiągnąć na 4 sposoby.

Sposób 1

Sadzenie roślin w donicach Pierwszy sposób polega przede wszystkim na wyścieleniu całego wnętrza donicy folią. Kolejnym krokiem powinno być wypełnienie donicy keramzytem, do 2/3 wysokości donicy. Pozostałą część powinniśmy dopełnić dobrej jakości ziemią, dobraną dla określonej grupy roślin. W tak przygotowane podłoże, sadzimy wybraną roślinę lub grupę roślin. Ze względów estetycznych, powinniśmy na koniec odpowiednio przyciąć folię i schować ją pod rant donicy. Folia zabezpieczy donicę przed wodą i korozją, keramzyt wchłonie, a w razie potrzeby odda do podłoża, nadmiar wilgoci. Odpowiednio dobrana ziemia, pozwoli roślinie wzrastać bez żadnych problemów. Dla uzyskania estetycznego efektu ukryjmy wystającą folię i ułóżmy na powierzchni ziemi ozdobny żwirek.

Sposób 2

Sadzenie roślin w donicach

Drugi sposób polega, tak jak w pierwszym przypadku, na wyłożeniu donicy folią. 1/3 wysokości donicy wypełniamy keramzytem, na nim umieszczamy taką samą warstwę gliny, a najwyżej, również 1/3 wysokości donicy musi zająć ziemia do roślin ozdobnych. Po posadzeniu wybranej przez siebie rośliny, zbędne kawałki wystającej folii należy przyciąć i schować pod rant donicy. Warstwa gliny spełni funkcję obciążającą donicę i kumulującą nadmiar wilgoci, który może powstać przy podlewaniu.

Sposób 3

Sadzenie roślin w donicach

Jeśli kogoś nie przekonują wcześniej zaproponowane sposoby wypełnienia donic, może wybrać trzeci.  Po wyścieleniu donicy folią i wypełnieniu jej do wysokości 2/3 keramzytem, wstawiamy plastikową doniczkę z podstawką i rośliną. Nadmiar folii przycinamy i chowamy pod rantem donicy stalowej. Umieszczenie plastikowej doniczki wewnątrz donicy stalowej, zapewni łatwiejsze wyjęcie rośliny, w razie jej przesadzenia lub wymiany na inną.

Sposób 4

Sadzenie roślin w donicach

Ostatni sposób jest najlepszy w przypadku użytkowania donicy na zewnątrz. Do połowy jej wysokości wypełniamy ją piaskiem lub kamykami. Powyżej tego poziomu, donicę wyścielamy folią. Do poziomu ¾ wysokości donicy, wsypujemy keramzyt, a na niego ziemię. Po posadzeniu rośliny, brzegi folii przycinamy i chowamy pod rant donicy. W przypadku, gdy nie zależy nam na obciążeniu donicy, na jej spodzie piasek lub kamienie możemy zastąpić styropianem. Takie rozwiązanie stosuje się jeżeli donica ma stać wewnątrz. W przypadku gdy chcemy, by zdobiła nasz taras, balkon czy drzwi zewnętrzne, obowiązkowo musimy użyć kamieni lub piasku. W ten sposób unikniemy jej przewrócenia, zadrapań, wgnieceń lub wymiany.

Donice stalowe doskonale sprawdzają się jako pojemniki na żywe rośliny, jak i na sztuczne, które z powodzeniem mogą zdobić miejsca słabo oświetlone lub z innego powodu nieprzyjazne dla roślin prawdziwych.

By długo cieszyć się pięknym widokiem donic stalowych, powinniśmy je użytkować prawidłowo. Należy pamiętać o tym, że w przypadku gdy donica ma stać na zewnątrz, w miejscu gdzie nie ma zadaszenia, trzeba zrobić w jej dnie małe otwory, dzięki którym nadmiar wody swobodnie odpłynie z donicy i tym samym unikniemy korozji. Otwory powinny być również zrobione w folii, którą umieściliśmy wewnątrz donicy.

Trzeba pamiętać, że donice stalowe nie są zrobione ze stali nierdzewnej kwasoodpornej, dlatego ważne jest, by unikać polewania donicy wodą i kwasami. W szczególności należy uważać przy podlewaniu roślin wodą z nawozami. Pamiętajmy, że nawadniania i odżywiania potrzebują rośliny i podłoże, a nie donica.

Dla uwydatnienia estetyki, piękna donic i zasadzonych w nich roślin, można na wierzch podłoża nasypać cienką warstwę skałki wulkanicznej, która dostępna jest w różnych kolorach. Jej obecność w donicy nie wpłynie negatywnie na rozwój roślin, za to całej kompozycji doda elegancji.